Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
polska | Spotkanie rzeczników prasowych męskich instytutów zakonnych

Spotkanie rzeczników prasowych męskich instytutów zakonnych

W Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia, prowadzonym przez franciszkanów i Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego, odbyło się spotkanie informacyjno-szkoleniowe rzeczników prasowych zgromadzeń i zakonów męskich (19-21 maja 2024).

Rzecznicy rozmawiali o m.in. aktualnych sprawach Kościoła w Polsce i o wyzwaniach, które są przed nimi stawiane.

 

Gościem specjalnym zebrania był Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy i kierownik Biura Prasowego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Podzielił się z uczestnikami zjazdu swoją wiedzą i doświadczeniem oraz swoim warsztatem.

 

Rzecznicy zapoznali się z historią trzech bezcennych rzeczy, znajdujących się we franciszkańskiej świątyni w Harmężach.

 

Chronologicznie, pierwszą pamiątką jest obraz Matki Bożej Niepokalanej ze Lwowa, przed którym Rajmund Kolbe (późniejszy św. Maksymilian) złożył przyrzeczenie, które zapisał w jednym ze swoich listów: „W internacie, na chórze, gdzie słuchaliśmy Mszy św., obiecałem Najświętszej Maryi Pannie, królującej w ołtarzu, że będę walczył dla Niej, ale nie wiedziałem jak”.

 

Drugą pamiątką jest figurka „Matki Bożej zza drutów”, wyrzeźbiona w Auschwitz przez jednego z sześciu osadzonych tam braci Kupców – Bolesława – z umieszczonym w niej grypsem (Na jednej stronie karteczki było napisane: „Tę karteczkę powierzam w opiekę Matce Boskiej i niech nas nadal ma w swojej opiece”. A z drugiej strony kartki: „Prosimy o pomoc dla naszych rodziców, którzy pozostali bez opieki, gdyż sześciu synów jest zamkniętych od 17 I 1940 r. Tę figurkę wykonał jeden z tych synów. Adres: Kupcowie, Poronin k. Zakopanego, ul. Kasprowicza 7”).

 

Trzecią – monumentalna ekspozycja rysunków więźnia pierwszego transportu Mariana Kołodzieja „Klisze pamięci. Labirynty” o gehennie obozowej i heroicznym zwycięstwie odniesionym w KL Auschwitz przez św. Maksymiliana Marię Kolbego.

 

Rzecznicy zakonni w tym czasie również nawiedzili celę śmierci św. Maksymiliana w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdzie modlili się za wstawiennictwem Męczennika w intencji pokoju i pojednania.

 

To już czwarte spotkanie rzeczników instytutów zakonnych męskich z Biurem Prasowym Konferencji Episkopatu Polski. Dotychczasowe odbyły się w klasztorach w Leżajsku, Wambierzycach i Kodniu. Kolejne za rok zaplanowano w Krynicy Morskiej.

podziel się:
Jan Maria Szewek OFMConv