Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
prowincja | Tydzień św. Franciszka w Radomsku i Poznaniu

Tydzień św. Franciszka w Radomsku i Poznaniu

Uroczystość św. Franciszka z Asyżu oraz Czas dla Stworzenia były inspiracją do organizacji tygodniowych franciszkańskich imprez z bogatym programem religijnym, kulturalnym i ekologicznym. Bowiem wspólną cechą wydarzeń było szerokie otwarcie się na kulturę, ludzi nauki, aktywistów ekologicznych, media i zaangażowanych chrześcijan. 

W Radomsku w naszym klasztorze istniejącym od 1297 r. przygotowany program odbywał się w dniach od 29 września do 5 października 2022. Centralna była Niedziela św. Franciszka z błogosławieństwem zwierząt i wszystkich owoców Ziemi oraz dzień święta Patrona Ekologów poprzedzony uroczystym triduum liturgicznym. Uczono też rocznicę podpisania encykliki Fratelli tutti oraz na specjalnej wystawie prezentowano 12 głównych tematów encykliki Laudato si’. Był też sobotni koncert poświęcony Matce Bożej oraz codzienna modlitwa z tekstami franciszkańskimi lub różańcem.

 

Tydzień św. Franciszka w Radomsku

Modlitwie towarzyszył festyn franciszkański, podczas którego była możliwość spotkania się z organizatorami oraz zakupów produktów ekologicznych czy publikacji o ekologii integralnej. Były też m.in. warsztaty zielarskie i pszczelarskie. Całość koordynował o. Stanisław Jaromi OFMConv oraz jego współpracownicy z REFA.

Festyn franciszkański w Radomsku

W Poznaniu w naszym klasztorze istniejącym od 1644 r. odbywała się franciszkańska część Tygodnia św. Franciszka organizowanego w mieście w ramach Programu Drzewo Franciszka w dniach od 4 do 10 października 2022 r. Cenne przesłanie przyniosła konferencja 8 października pt. „Duchowość franciszkańska jako inspiracja dla postaw w XXI wieku”. Udział wzięli nasi bracia reprezentujący różne perspektywy osobiste i naukowe: o. dr Jerzy Norel, o. dr Stanisław Jaromi, o. dr Artur Przechowski oraz liczni świeccy. Całość moderował o. dr Robert Leżohupski OFMConv.

 

W Niedzielę św. Franciszka 9 października była Msza święta z kazaniem o orędziu Laudato si’, które wygłosił o. Stanisław Jaromi OFMConv. A w kolejne wieczory różne koncerty w tym „Stworzenie świata” J. Haydna.

 

Wcześniej REFA w ramach Czasu dla Stworzenia zorganizował warsztaty ekologiczne oraz modlitwę o nawrócenie ekologiczne. 28 września 2022 r. w Warszawie we współpracy z Katolicką Agencją Informacyjną (KAI) w sali Konferencji Episkopatu Polski odbył się briefing prasowy nt. ekologii chrześcijańskiej i Patrona Ekologów. Udział wzięli przedstawiciele głównych inicjatyw ekologicznych w Kościele w Polsce oraz liczne media.

 

 

opr. Red. REFA

podziel się:
Redakcja