Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
polska | 30-lecie poświęcenia kościoła w Harmężach

30-lecie poświęcenia kościoła w Harmężach

W sobotę, 27 maja 2023 r. w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia franciszkanie, Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego, parafianie, księża z dekanatu, sympatycy oraz zaproszeni goście w 82. rocznicę deportacji św. Maksymiliana do Auschwitz świętowali 30-lecie poświęcenia kościoła. Mszy świętej przewodniczył o. bp Jerzy Maculewicz z Taszkentu w Uzbekistanie, a kazanie wygłosił o. bp Edward Kawa ze Lwowa. Obecny był również prowincjał franciszkanów z Krakowa, o. Marian Gołąb.

Na początku liturgii gwardian i proboszcz, o. Kazimierz Malinowski, przypomniał historię powstania franciszkańskiej świątyni na Ziemi Oświęcimskiej, wspominając m.in. ówczesnego generała zakonu o. Lanfranco Serriniego, prowincjałów: o. Feliksa Stasicę i o. Zdzisława Gogolę, gwardiana o. Floriana Szczęcha i budowniczego o. Ksawerego Manuszaka. Dyrektor Centrum z całą mocą zaznaczył, że na dzień poświęcenia kościoła świadomie wybrano dzień przywiezienia o. Kolbego do obozu zagłady, czyli 28 maja.

 

„Już od 30 lat ten kościół służy chwale Bożej, czci Niepokalanej i pamięci o św. Maksymilianie” – podkreślił przełożony klasztoru i parafii.

 

W okolicznościowym kazaniu o. bp Edward Kawa mówił, czym powinna być świątynia dla człowieka wierzącego – miejscem, gdzie człowiek doświadcza miłości, bliskości, obecności Boga.

 

Zachęcał do wdzięczności za kościoły, bo są miejsca, gdzie ludzie ich nie mają, gdzie zostały zamienione na magazyny czy muzea; gdzie nie mają kapłanów; gdzie nie mogą uczestniczyć w pełnym życiu chrześcijańskim. 

 

Przywołując pobliski obóz zagłady Auschwitz, gdzie św. Maksymilian poniósł śmierć męczeńską, przekonywał, że Harmęże są szczególnym miejscem Bożego miłosierdzia, gdzie Bóg chce uzdrawiać rany, uświęcać, zmieniać historię.

 

Przedstawicielka rady parafialnej na ręce prowincjała podziękowała władzom zakonnym za podjęte przed laty decyzje o wybudowaniu w tym miejscu kościoła i klasztoru, za proboszczów i kapłanów tu pracujących. 

 

W niedzielę 28 maja delegacja franciszkanów oraz Misjonarek Niepokalanej Ojca Kolbego udała się do Muzeum Auschwitz-Birkenau, aby w celi śmierci św. Maksymiliana złożyć wiązanki kwiatów oraz pomodlić się przez wstawiennictwo Męczennika z Auschwitz w dniu jego 82. rocznicy deportacji z warszawskiego Pawiaka do obozu. Na modlitwę w Bloku 11 zabrano ze sobą Matkę Bożą zza Drutów – figurkę wyrzeźbioną w Auschwitz w 1940 r. przez więźnia pierwszego transportu, Bolesława Kupca, a na co dzień czczoną w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

podziel się:
Jan Maria Szewek OFMConv