Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
kultura | Film dokumentalny z elementami fabularyzowanymi o bł. Anieli Salawie

Film dokumentalny z elementami fabularyzowanymi o bł. Anieli Salawie

17 listopada 2023 r. w Klasztorze Franciszkanów w Krakowie odbyła się projekcja najnowszego filmu dokumentalnego z elementami fabularyzowanymi o bł. Anieli Salawie. „Z nadmiaru Miłości” to opowieść o życiu i duchowości Błogosławionej.

W filmie można zobaczyć miejsca jej urodzenia, dojrzewania, pracy, doświadczania Boga (Siepraw i Kraków) oraz wiele cennych i nieznanych dokumentów i wizerunków bł. Anieli. Prawie godzinny dokument ubogaca muzyka lokalnego zespołu „Noro Lim”.

 

Materiał zawiera jednakże przede wszystkim świadectwa osób związanych z kultem Błogosławionej. Są to: s. Emilia Nogaj OFS – Przełożona Narodowa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce; s. Joanna Berłowska OFS – Zastępca Przełożonej Narodowej Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce; s. Anna Pietrzyk OFS – przełożona wspólnoty miejscowej Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Sieprawiu; o. prof. dr hab. Zdzisław Gogola OFMConv – Asystent Narodowy Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce; o. dr Andrzej Hejnowicz OFMConv – promotor kultu bł. Anieli Salawy przy Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie; o. Stanisław Sikora OFMConv – były promotor kultu bł. Anieli Salawy przy Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie; ks. prał. Piotr Kluska – emerytowany, wieloletni proboszcz parafii św. Michała Archanioła i kustosz Sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu; ks. kan. Paweł Zięba – obecny proboszcz parafii św. Michała Archanioła i kustosz Sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu; ks. dr hab. Bogusław Konopka – proboszcz parafii św. Jerzego w Ziębicach, autor publikacji naukowych poświęconych bł. Anieli Salawie; ks. Rafał Salawa – wikariusz parafii św. App. Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni, krewny bł. Anieli Salawy; mgr inż. Tadeusz Pitala – Wójt Gminy Siepraw; mgr Krzysztof Kowalczyk – katecheta w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Sieprawiu.

 

 „Pragniemy, aby projekt ‘Z nadmiaru Miłości’ łączył i inspirował przede wszystkim środowiska franciszkańskie. Chodzi w nim o pokazanie uniwersalności duchowości franciszkańskiej, szerzenie tej duchowości wśród świeckich, a przez to również wzbudzanie powołań do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich” – zapewniają twórcy filmu.

 

 „Postać bł. Anieli Salawy pozwala odkryć, że świętość jest dla każdego: bez względu na stan, w którym się żyje, pełniony zawód czy zasobność portfela. Jej oddanie Bogu i drugiemu człowiekowi, jej być może prozaiczna, ale heroiczna praca służącej, zjednoczenie z Chrystusem, ufność Bogu mimo przeciwności, cierpienia i trudu, stanowi wzór postępowania, który szczególnie w XXI w. jest zdecydowanie godny pokazania i naśladowania” – dodają.

 

Jedną z idei projektu „Z nadmiaru Miłości” jest również spotkanie braterskie: budowanie realnej jedności miedzy członkami wspólnoty, jak też z innymi osobami z lokalnych społeczności parafialnych. Spotkania te stanowią okazję do podzielenia się dobrem, które Pan Bóg czyni nieustannie w naszym życiu. Stąd film jest dostępny na pokazach grupowych w parafiach. Wystarczy wysłać zaproszenie na adres: znadmiarumilosci@gmail.com.

 

Patronami honorowymi filmu są: Franciszkański Zakon Świeckich w Polsce; Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów); Sanktuarium Bł. Anieli Salawy w Sieprawiu i Gmina Siepraw.

podziel się:
Jan Maria Szewek OFMConv