Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
franciszkanizm | Kardynał protektor | źródła

Kardynał protektor | źródła

Dobrze jest mieć dobrą opiekę duchową. Wiedział o tym św. Franciszek, który po śmierci wspierającego wspólnotę kardynała Jana, od razu zatroszczył się o wsparcie duchowe dla swoich braci. Nowym kardynałem protektorem zakonu został kardynał Hugolin, późniejszy papież Grzegorz IX. Przeczytajcie o tym wydarzeniu mówią źródła franciszkańskie.

Po śmierci kardynała Jana od św. Pawła, Pan natchnął serce jednego z kardynałów, imieniem Hugolin, wówczas biskupa Ostii, aby błogosławionego Franciszka i jego braci serdecznie kochał, otaczał opieką i wspierał. Istotnie, okazał on im tyle płomiennej miłości, jakby był ojcem wszystkich. Ale nawet miłość ojca wobec swych synów według ciała nie posuwa się tak daleko, jak miłość czysto duchowa, którą kardynał kochał w Panu męża Bożego i braci, biorąc ich pod swą opiekę.

Mąż Boży zapoznawszy się z chwalebną opinią o tym kardynale, czczonym przez wszystkich, przyszedł do niego ze swymi braćmi. Kardynał Hugolin przyjął ich z wielką radością i rzekł do nich: „Ofiaruję wam siebie samego, jako pomocnika i doradcę, a także jestem gotów otoczyć was opieką według waszej woli. Chcę jednak w zamian, byście polecali mnie Bogu w waszych modlitwach”. Wówczas błogosławiony Franciszek złożył Bogu dziękczynienie i odpowiedział kardynałowi: „Panie, bardzo pragnę mieć ciebie za ojca i protektora naszego zakonu i chcę, by wszyscy bracia polecali cię zawsze Bogu w swych modlitwach”. Następnie prosił go, by wziął udział w kapitule braci, która zbierała się na Zielone Święta. Ten natychmiast chętnie zgodził się i odtąd uczestniczył w ich kapitule każdego roku.

Gdy przybywał na kapitułę, wszyscy zebrani bracia wychodzili procesjonalnie na jego spotkanie. On zaś, gdy bracia się zbliżali, zsiadał z konia i pieszo szedł z nimi aż do kościółka Matki Bożej.  Tam kierował do nich przemówienie, a potem odprawiał Mszę świętą, podczas której mąż Boży, Franciszek, śpiewał Ewangelię.

 

Relacja trzech towarzyszy 61

podziel się:
Katarzyna Gorgoń