Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
franciszkanizm | Papież zatwierdza regułę | źródła

Papież zatwierdza regułę | źródła

W Fontecolombo wraz z braćmi Franciszek opracował nową wersję reguły dla siebie i braci, którzy chcieli iść jego drogą. 29 listopada 1223 r. papież Honoriusz III bullą Solet annuere zatwierdził Franciszkowy dokument. Co dokładnie napisał Ojciec Święty?

Biskup Honoriusz, sługa sług Bożych, umiłowanym synom, bratu Franciszkowi i innym braciom z Zakonu Braci Mniejszych pozdrowienie i apostolskie błogosławieństwo.

Stolica Apostolska ma zwyczaj pozwalać na pobożne życzenia proszących i udziela chętnie poparcia dla ich chwalebnych pragnień. Dlatego umiłowani w Panu synowie, skłaniając się do pobożnych próśb waszych, regułę waszego zakonu potwierdzoną przez niezapomnianej pamięci papieża Innocentego, naszego poprzednika, do tej [bulli] włączoną, powagą apostolską wam potwierdzamy i niniejszym pismem bierzemy w opiekę. Jest ona następująca:

 

[tu następuje treść Reguły]

 

Żadnemu więc człowiekowi nie wolno w ogóle naruszać tego dokumentu naszego potwierdzenia albo zuchwałym postępowaniem sprzeciwiać się mu. Gdyby jednak ktoś odważył się na to, niech wie, że ściągnie na siebie gniew Boga wszechmogącego i Jego świętych Apostołów Piotra i Pawła.

 

Dan na Lateranie, 29 listopada, w ósmym roku naszego pontyfikatu.

podziel się:
Katarzyna Gorgoń