Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
wydarzenia | Reorganizacja obecności i posługi braci w Stanach Zjednoczonych

Reorganizacja obecności i posługi braci w Stanach Zjednoczonych

W roku 2022 nastąpiła reorganizacja obecności i posługi braci z krakowskiej prowincji franciszkanów w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Zamknięty został klasztor w Rockford, natomiast otwarto konwent w Rock Island. W niedzielę, 13 listopada 2022 r. minister prowincjalny o. Marian Gołąb poświęcił nowe miejsce życia i pracy naszych braci.

„Wiekuisty Boże, Ty z ojcowską dobrocią zaradzasz ludzkim potrzebom. Ześlij hojne błogosławieństwo na tę rodzinę zakonną i na ten klasztor. Oddal od murów tego domu wszelkie wrogie zasadzki. Niech przebywają w nim Twoi święci aniołowie i strzegą w pokoju wszystkich tu mieszkających, a także gości i wszystkich oddających Ci cześć i chwałę” – modlił się prowincjał.

Na drugi dzień ordynariusz krakowskiej prowincji wraz z braćmi z klasztoru w Rock Island złożyli wizytę w kurii diecezji Peoria. Spotkali się tam z wikariuszem generalnym i biskupem seniorem, którzy zaprosili krakowskich franciszkanów do posługi na terenie swojej diecezji. W ostatnim czasie obecny ordynariusz diecezji, a wówczas koadiutor, bp Louis Tylka, wystosował list do wiernych trzech parafii, w którym publicznie podziękował braciom za przyjęcie zaproszenia. „Jestem wdzięczny za ich hojność i świadectwo Ewangelii. Ich obecność jest również ogromną pomocą dla diecezji, gdy stawiamy czoła wyzwaniom związanym z obsadzaniem parafii ze względu na mniejszą liczbę księży diecezjalnych” – napisał. „Jestem głęboko przekonany, że obecność franciszkanów wzbogaci życie wiary wśród mieszkańców Rock Island. Jestem również wdzięczny za stałą obecność franciszkanów w naszym lokalnym Kościele” – dodał pasterz amerykańskiej diecezji.

Franciszkanie w Rock Island: o. Piotr Sarnicki i o. Witold Adamczyk prowadzą w tym mieście trzy parafie: Najświętszego Serca Pana Jezusa, Najświętszej Maryi Panny i św. Piusa X. Na prośbę ordynariusza diecezji w Rockford do końca roku duszpasterskiego (do czerwca 2023 r.) w wygaszonym klasztorze pozostał o. Mieczysław Wit. Drugi klasztor krakowskiej prowincji – konwent w Algonquin został utrzymany.

Decyzja o reorganizacji obecności i posługi braci z krakowskiej prowincji została podjęta już dwa lata temu podczas kapituły prowincjalnej zwyczajnej. Wiosną tego roku zgody na otwarcie nowego klasztoru przez krakowskich franciszkanów wyraziły: kapituła prowincjalna Prowincji św. Bonawentury w USA, diecezja Peoria i władze Zakonu w Rzymie. Dekret ministra prowincjalnego, o. Mariana Gołąba, o erygowaniu klasztoru św. Piusa X w Rock Island wszedł w życie 2 sierpnia 2022 r., w Święto Matki Bożej Anielskiej.

Większość ojców z Polski mieszka w klasztorach, należących do prowincji amerykańskich. W Stanach Zjednoczonych obecnie żyje i pracuje szesnastu braci z krakowskiej prowincji franciszkanów w dwunastu miejscowościach na terenie siedmiu stanów: Algonquin (Illinois), Burlington (Karolina Północna), Chicopee (Massachusetts), Ellicott City (Maryland), El Paso (Teksas), Holyoke (Massachusetts), Libertyville (Illinois), New Britain (Connecticut), Nowy Jork-Brooklyn (Nowy Jork), Rockford (Illinois), Rock Island (Illinois), San Antonio (Teksas).

podziel się:
Jan Maria Szewek OFMConv