Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
kościół | Śluby zakonne w święto stygmatów św. Franciszka

Śluby zakonne w święto stygmatów św. Franciszka

17 września 1224 r. na górze La Verna we Włoszech św. Franciszek z Asyżu otrzymał stygmaty. 799 lat później na górze Kalwaria Pacławska w Polsce br. Krzysztof Zając złożył pierwsze śluby zakonne. Do tego dnia przygotowywał się przez dwa lata. Rok w postulacie w Gnieźnie i rok w nowicjacie w Smardzewicach.

Minister prowincjalny, o. Marian Gołąb z Krakowa, który przyjmował od zakonnika śluby życia w posłuszeństwie, bez własności i w czystości, powiedział, że br. Krzysztof jest bohaterem walki duchowej; że wygrał bitwę o powołanie; że stoczył bój z dzisiejszym światem i ustrzegł w swoim życiu skarb powołania. „Cieszę się razem z Tobą, bracie Krzysztofie” – dodał.

 

Przy tej okazji prowincjał publicznie podziękował Bogu za tych ludzi, którzy usłyszeli wezwanie Jezusa Zmartwychwstałego, poszli za Nim i są gotowi w konsekracji ślubów całkowicie przylgnąć do Jezusa, zająć się Jego sprawami sercem niepodzielnym, w świętości ciała i ducha.

 

Przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów zawierzył swojego najmłodszego współbrata Matce Bożej Kalwaryjskiej.

 

Na uroczystość do Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej przyjechali m.in. krewni, wychowawcy i współbracia z postulatu i nowicjatu br. Krzysztofa oraz proboszcz franciszkańskiej parafii w Sanoku z chórem, ministrantami, lektorami, z którymi neoprofes związany był przed wstąpieniem do zakonu.

 

2 października 2023 r. Krzysztof Zając rozpocznie studia w Instytucie Teologicznym Studium Franciszkańskim w Krakowie.

podziel się:
Jan Maria Szewek OFMConv