Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
wydarzenia | Spotkanie delegacji w Paragwaju

Spotkanie delegacji w Paragwaju

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, 20 listopada 2023 roku odbyło się jedno z dwóch oficjalnych spotkań delegacji, które należy przeprowadzić każdego roku. Tym razem spotkaliśmy się w Guarambaré – pisze z Paragwaju o. Tadeusz Pobiedziński.

W spotkaniu uczestniczyli wszyscy bracia po ślubach wieczystych obecni aktualnie w Paragwaju: o. Marek Wilk i o. Marek Dubanik z Guarambaré, o. Marek Sowiński, o. Andrzej Pasiut i o. Marek Duda z Areguá oraz o. Jacek Orzeł, br. Wincenty Kosiewicz, o. Tadeusz Pobiedziński, br. Juan Pereira i br. Roberto Peralta.

Program spotkania obejmował odczytanie i przeanalizowanie zaleceń powizytacjnych z wizytacji prowincjalnej, która odbyła się w lutym bieżącego roku. Na każdy z 12 punktów zebrani bracia starali się znaleźć odpowiedź i rozwiązanie. Najwięcej uwagi i dyskusji wywołała kwestia formacji wstępnej i duszpasterstwa powołaniowego. Wśród zaleceń znajduje się kwestia stworzenia regulaminu naszej obecności w Areguá; potocznie mówimy o sanktuarium w Areguá, ale w rzeczywistości oprócz samego sanktuarium jest oczywiście nasz klasztor, grupa woluntariuszy, szpitalik-hospicjum i kilka innych dzieł charytatywnych. Są także dwa klasztory żeńskie: siostry franciszkanki konwentualne oraz siostry michalitki. Celem regulaminu jest opisać i przedstawić zasady współpracy wszystkich tych rzeczywistości. Omówione zostały również sprawy ujednolicenia ekonomii, obecności w internecie, ksiąg mszalnych i powołania stowarzyszenia, które mogłoby reprezentować zakon w wielu kwestiach formalno-prawnych.

W drugiej części spotkania ustalone zostały niektóre terminy na najbliższy rok. Szczególnie ważne będzie spotkanie formacji permanentnej w czerwcu 2024 roku, które przeprowadzi asystent generała FALC (Federación América Latina Conventuales), o. Rogério Pereira Xavier. Drugie kluczowe spotkanie to rekolekcje dla braci z delegacji, które odbędą się w dniach 7-11 października i przeprowadzi je o. Piotr Stanisławczyk, asystent generała ds. formacji. Oczywiście odbywać się będą także dwie „asemblee” czyli oficjalne i obowiązkowe doroczne spotkania, dni skupienia i spotkania z okazji urodzin współbraci.

 

W trakcie spotkania br. Roberto Peralta został wybrany do kolegium asystentów krajowych do spraw Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Trzecią częścią spotkania był wspólny posiłek i okazja do braterskich rozmów.

 

o. Tadeusz Pobiedziński

podziel się:
Redakcja