Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
polska | Święcenia prezbiteratu i diakonatu we franciszkańskiej rodzinie

Święcenia prezbiteratu i diakonatu we franciszkańskiej rodzinie

Rodzina franciszkańska ma czterech nowych prezbiterów i dziewięciu diakonów. 1 czerwca 2024 r. w Bazylice św. Franciszka w Krakowie o. bp Damian Muskus OFM udzielił sakramentu święceń braciom z trzech zakonów – Braci Mniejszych, Braci Mniejszych Kapucynów i Braci Mniejszych Konwentualnych.

Ojciec biskup, wywodzący się z rodziny franciszkańskiej, mówił swoim młodszym współbraciom, że święcenia to wyjątkowy dar.

„Na pewno nie są odżywką dla waszych sił, umiejętności, talentów i wyobraźni. Nie dają wam prawa do reformowania Kościoła według własnych wizji i pomysłów. Nie są przepustką na salony polityczne ani do miejsc, gdzie bywają ludzie z wyższych sfer. Nie upoważniają was do tego, by sięgać po rzeczy złote, a skromne. Nie można ich też utożsamiać z ukończeniem szkoły aktorskiej, po której przez resztę życia można z wielkim powodzeniem grać rolę księdza” – przestrzegał.

„Święcenia przyjmujecie po to, by stać się świadkami Chrystusa. On ma być waszą siłą. Jego towarzystwa macie pragnąć. On ma być waszym największym bogactwem. Jemu macie służyć. Pan będzie was posyłał w sam środek ludzkich bied nie po to, byście sami próbowali im zaradzać, ale po to, by mógł działać przez was: uzdrawiać, głosić, uwalniać od brzemienia grzechu, dawać nadzieję” – przekonywał kaznodzieja.

Ojciec biskup zachęcał, aby za przykładem założyciela zakonu – św. Franciszka z Asyżu – byli wiarygodnymi świadkami Chrystusa Zbawiciela: pokornymi, współodczuwającymi z cierpiącymi, wrażliwymi na ich ból, troszczącymi się o najmniejszych, stającymi w obronie słabych i solidarnymi z odrzuconymi.

Na koniec o. bp Damian Muskus złożył życzenia przyjmującym święcenia prezbiteratu i diakonatu.

„Życzę wam dzisiaj, byście przede wszystkim byli świadkami Boga, który jest nam bliski. Nie bądźcie teoretykami bliskości z Jezusem, ale praktykujcie ją wiernie, dbajcie o nią, by nie zagubić się na równinach świata. Życzę wam, byście nie zapomnieli, że cokolwiek robicie, czy są to sprawy wielkie czy niepozorne, to On przez was działa, a nie wy. Brońcie się przed popadnięciem w fałszywe przekonanie o wyjątkowości waszej misji. Od św. Franciszka uczcie się, jak nieść na sobie rany Jezusa, jak dostrzec, że Miłość wciąż nie jest kochana, i co robić, by została na nowo umiłowana w Kościele, w drugim człowieku, w was samych” – winszował.

Życzenia dla neoprezbiterów i neodiakonów popłynęły również od wyższych przełożonych braci i od zarządu Studium Franciszkańskiego.

Przyjmujący święcenia z kolei publicznie dziękowali Bogu i ludziom za wszystko, co sprawiło, że ten dzień stał się wyjątkowy i niepowtarzalny w ich życiu.

Nowo wyświęceni: o. Dawid Jeziorski, o. Dawid Furgał, o. Szymon Tuptoński i o. dk. Łukasz Gradek, o. dk. Mateusz Hnat, o. dk. Szymon Greszta należą do Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce.

O. dk. Serhiy Horovyy i o. dk. Vladyslav Pashayev – do Kustodii Świętego Krzyża Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych na Ukrainie.

O. Łukasz Kucięba, o. dk. Łukasz Gryzło i o. dk. Ignacy Łukasz Firlit – do Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych w Polsce.

O. dk. Daniel Wójcik i o. dk. Kamil Pasierbski – do Prowincji Krakowskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

podziel się:
Jan Maria Szewek OFMConv