Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
wydarzenia | Świętowanie niepodległości Peru u franciszkanów w Krakowie

Świętowanie niepodległości Peru u franciszkanów w Krakowie

Przy bazylice i klasztorze franciszkanów w Krakowie istnieje już ponad 27 lat „WSPÓLNOTA MSZY PO HISZPAŃSKU”. Należą do niej przedstawiciele różnych krajów Ameryki Południowej, Środkowej i Hiszpanii. W minioną sobotę, 29 lipca 2023 r., obywatele Peru żyjący i mieszkający na terenie Krakowa i nie tylko, zorganizowali w klasztorze franciszkanów w Krakowie, FIESTAS  PATRIAS z racji 202. rocznicy uzyskania niepodległości Peru. Jak się później okazało była to też 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Peru.

W uroczystości tej wzięli udział między innymi: Konsul Honorowy Republiki Peru w Krakowie, Marcin Mazgaj wraz z małżonką, przełożony franciszkańskiego klasztoru w Krakowie, ojciec gwardian Piotr Cuber, o. Ryszard Jarmuż, odpowiedzialny za „WSPÓLNOTĘ MSZY PO HISZPAŃSKU”, organizatorzy tego spotkania, a wśród nich Ewa Malaga z Peru, mieszkająca w Polsce, oraz licznie zaproszeni goście Peruwiańczycy z osobami towarzyszącymi.

Na uroczystość złożyło się wiele punktów. Impreza zaczęła się o godz. 15:00 i prowadził ją po hiszpańsku i angielsku Alex Camacho mieszkający już od kilku lat w Polsce. Całą publiczność powitał gospodarz miejsca, o. Piotr Cuber, następnie przemówił Konsul Honorowy Republiki Peru w Krakowie. Po jego przemówieniu, przy flagach Peru i Polski trzymanych przez dzieci, odśpiewano hymny narodowe Peru i Polski. Następnie odbyła się część artystyczna, tańce w regionalnych strojach peruwiańskich i śpiewy. O. Ryszard Jarmuż poprowadził po hiszpańsku modlitwę w intencji Peru, o jego bezpieczeństwo, pokój, pomyślność, rozwój. Za wszystkich mieszkańców tego kraju i o Boże błogosławieństwo dla nich. Korzystając z okazji o. Ryszard pobłogosławił też jedzenie przygotowane przez Peruwiańczyków. Było 13 dań najbardziej znanych w Peru. Później nastąpiły tańce, zabawa i degustacja. W miłej, prawie rodzinnej atmosferze przebiegała dalsza część świętowania niemalże aż do godziny 20:00.

Ryszard Jarmuż OFMConv 

podziel się:
Redakcja